Historical Kings/Queens Prize Winners

THE QUEENS
1879 SHERRING  SGT GOULBURN
1880 KEATING CORP 1ST REG V.I.
1881 FURNISH STAFF SGT STAFF
1882 LINSLEY CPT WINDSOR V.I.
1883 KEATING A.B. N.A.V.
1884 MCLEAN PVT ULLADULLA V.I.
1885 FRASER LANCE-CPL 2ND REGIMENT
1886 INGALL SGT W. STAFF
1887 GRANT A.B. NAVAL BRIGADE
1888 KEATING LT N.A.V.
1889 KENNEDY PVT G 2ND REGIMENT
1890 NO SHOOT RANGE CLOSED
1891 BRADFORD PVT. W. GOULBURN
1892 HAWKER SGT J. VICTORIA
1893 NELSON A.B.J. NAVAL BRIGADE
1894 BROOKS CORP A. RICHMOND
1895 SPENCER MR H.G NARRABRI
1896 KEATING  LT N.A.V.
1897 LINDSAY GEORGE WOLLONGONG
1898 DRAPER Q.M.S.,J.E.  STAFF
1900 MATHISON Mr ST. LEONARDS
THE KING’S
1901 LAKE J.T. SOUTH AUSTRALIA
1902 LAKE. J.T. SOUTH AUSTRALIA
1903 SODEN SGT W. QUEENSLAND
1904 CUTLER W.H. BATHURST  
1905 MOTTRON H. CHARTERS TOWERS QLD
1906 KEYTE W. ST ARNAUD MC
1907 CUTLER W.H. BATHURST  
1908 ED WARDS STAN AUSTRALIA RIFLES
1909 ROBERTS T.B. SOUTH AUSTRALIA
1910 MORRIS C. GOULBURN  
1911 MOTTON ARMS SGT H. AUSTRALIAN RIFLES
1912 RICHARDS PTE. R.W. S. U. SCOUTS
1913 MCALISTER D.L. JUNEE R.C.
1914- 1918 WAR RECESS  
1919 WILLIAMS C.  VICTORIA
1920 FACE  J.E. WUNDERLICH R.C.
1921 WILLIAMS C. VICTORIA
1922 SMITH F.C. ANNANDALE R.C.
1923 WATSON S.N. VICTORIA
1924 ELSLEY C.E. QUIRINDI R.C.
1925 JONES H. NORTH SYDNEY R.C.
1926 STANTON O.J. SYDNEY R.C.
1927 GUNN RW. VICTORIA
1928 HARRISON F.G. MOSMAN-NEUTRAL BAY R.C.
1929 NELSON F.S. CONCORD  
1930 GUNN R.W VICTORIA
1931 PAVEY P.A. VICTORIA
1932 SMITH L.A. VICTORIA
1933 FELTHAM J.R. MARULAN  
1934 AGATE F.R. EDGECIFF 
1935 ASHTON T.E. SOUTH AUSTRALIA
1936 DRAPER W. WESTERN SUBURBS R.C.
1937 BUTTSWORTH V.R. KINGAROY QLD
1938 LEE PAT ALBURY  
1939-47 WAR RECESS  
1948 CAMPBELL C.A. MUDGEE  
1949 OAKLEY W. CHRISTCHURCH N.Z.
1950 PARKER R. BOYNESIDE QLD.
1951 JAMES H.G PARRAMATTA  
1952 PAVEY P.A. CAULFIELD VIC.
THE QUEENS
1953 LEE K. F MOSMAN-NEUTRAL BAY  
1954 FELTHAM J.R. GOULBURN  
1955 HAIR L.E. VICTORIA
1956 WILLLAMS D. QLD POLICE
1957 SHEPHERD D.F. SUTHERLAND  
1958 PICTON J.N. MUNGINDI  
1959 PATINSON O.C. SUTHERLAND  
1960 KIRKWOOD J. Jnr ROCKDALE  
1961 WATSON A.D. RANDWICK  
1962 DUNCAN F.R OAKLANDS 
1963 DEAN REG ROBINVALE VIC
1964 IRVING N.W. ROCKDALE  
1965 GIBBS D.J. CONCORD  
1966 CARMAN .H. GOULBURN  
1967 DUNCAN F.R. RUTHERGLEN VIC
1968 KENNEDY K.W. POLICE
1969 CARTER T.F. HURSTVILLE VDC 
1970 O’KEEFE G.P. ROCKDALE  
1971 HAHN G.V LYNDHURST  
1972 NO SHOOT  
1973 PEMBERTON J.F. PARRAMATTA  
1974 KILLIAN  J. GREAT BRITAIN
1975 PERCIVAL  J. WONDAI QLD
1976 DOOHAN B.F. LITHGOW  
1977 DOOHAN B.F. LITHGOW  
1978 HAHN GV. LYNDHURST  
1979 POWELL A.F. MOSMAN-NEUTRAL BAY  
1980 GOLINSKI S.J. PARRAMATTA  
1981 WRIGHT A.K. RANDWICK  
1982 ROBINSON P.F. CANBERRA ACT
1983 BOWDEN W02 A.H. ARMY
1984 GRIFFITHS I. CONCORD  
1985 DOOHAN B.F. LITHGOW  
1986 KERR G.G CITY OF BRISBANE QLD
1987 BUCHANAN M. PORT JACKSON  
1988 BICENTENARY NRAA EVENT
1989 RUSH R. IPSWICH QLD
1990 BROOKER J.H. YORKSHIRE  
1991 WRIGHT C.R. RANDWICK  
1992 HEALD D. PARKES  
1993 RUSH R. IPSWICH QLD
1994 HADFIELD MISS W. COFFS HARBOUR  
1995 RUSH R. IPSWICH QLD
1996 SCHAFFERIUS  P. BLACKWATER BLUFF QLD
1997 GRIFFITHS MISS H.M. SYDNEY NAVAL  
1998 BUCHANAN M. ROSEVILLE  
1999 BRININ D. ARMY
2000 DUNSTALL S. UNGARIE  
2001 BAILEY J. SYDNEY VDC  
2002 SALAMON P. MURRAY BRIDGE SA
2003 BUCHANAN M. ROSEVILLE  
2004 CORBETT J. BENALLA VIC
2005 BUCHANAN M. ROSEVILLE  
2006 JEFFREY J. LYNDHURST  
2007 THURTELL M. ORANGE  
2008 CORBETT J. BENALLA VIC
2009 BAILEY J. HOLSWORTHY  
2010 NEGUS S. MOSMAN-NEUTRAL BAY